środa, 24 listopada 2010

[POZNAŃ]DZIEŃ BEZ FUTRA POZNAŃ - PIKIETY/PROJEKCJE W CZWARTEK I SOBOTĘ!

[POZNAŃ]DZIEŃ BEZ FUTRA - pikiety/projekcje w czwartek i sobotę!


25 LISTOPADA 2010 godz. 17.00 skrzyżowanie ulic św. Marcin/Ratajczaka

27 LISTOPADA 2010 godz. 19.00 Stary Rynek, Galeria Arsenał/Klubokawiarnia Meskalina


Co roku w Polsce, zabija się ok. miliona zwierząt futerkowych. Ich życie na fermach jest krótkie i pełne cierpienia, a kończy je najczęściej okrutna śmierć. Wielkopolska jest niechlubnym liderem w dziedzinie tzw. hodowli "zwierząt futerkowych"


Aby uszyć jedno futro zabija się średnio 27 szopów, 150 gronostajów, 11 rysi, 18 lisów, 55 norek czy 100 szynszyli lub wiewiórek (dane Stowarzyszenia Empatia). W obecnych czasach jest alternatywa dla futer - żeby zapewnić sobie ciepłe okrycie nie trzeba zabijać zwierząt.


Jest wiele powodów, by nie zabijać zwierząt dla kaprysu noszenia ich futra. W wielu europejskich krajach wprowadzono już częściowy lub całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych - m.in. w Austrii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Akcja "Dzień bez Futra", zainicjowana przez Empatię, ma doprowadzić do takiego zakazu w Polsce.


Dzień bez Futra w Polsce został ustanowiony na 25 listopada na IV Ogólnopolskim Kongresie "Teraz Ziemia" w 1994 r. przez działaczy Frontu Wyzwolenia Zwierząt. Zwierzęta hodowane na futra - m.in. lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle - przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, budzących najgorsze skojarzenia z obozami zagłady. Są stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Żyją w skrajnie nienaturalnych warunkach. Zabijane są prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych, chloroformem, uderzeniem w tył głowy lub złamaniem kręgosłupa.


1 komentarz:

  1. http://trujmiasto.blip.tv/file/3860283/

    - stare nagranie z akcji antyfutrzarskiej, chyba rok temu.

    OdpowiedzUsuń