sobota, 27 listopada 2010

I POZNAŃSKA NIEDZIELA WEGAŃSKA - RELACJA


7 listopada 2010 roku nasz kolektyw zorganizował I Poznańską Niedzielę Wegańską. Jak nazwa wskazuje, tego typu impreza ma odbywać się cyklicznie i wszystko wskazuje na to, że spotkamy się na niej w przyszłym roku. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się przygotować Niedzielę Wegańską był fakt, że 1 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Wegan. W związku z tym, kolektyw VegeOn wyszedł z inicjatywą wypromowania weganizmu w naszym mieście poprzez kilka wydarzeń, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pokaz wegańskiego pieczenia w Ekowiarni nie pozostawił chyba wątpliwości, że spożywając produkty tylko i wyłącznie pochodzenia roślinnego można zjeść nie tylko słodkie ciasto czy muffiny, ale wspaniałą wytrawną tarte. Dziewczyny prowadzące pokaz starały się przekazać jak najwięcej wskazówek na temat wegańskiego pieczenia i gotowania zaznaczając, że weganizm nie jest dietą, ale stylem życia, filozofią odrzucającą wszystko, co ma swoje źródło w cierpieniu zwierząt. Dlatego weganie nie jedzą mięsa, nabiału, jajek, miodu, ale również odrzucają produkty wykonane ze skóry zwierząt czy też wełny. Nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz takich, w których znajdują się odzwierzęce składniki. Nie obyło się bez odwołań do ekologii, praw człowieka oraz pojawiło się dużo informacji na temat zdrowia.

Kolejnym punktem naszej Niedzieli był pokaz filmu w Kinie Muza. „Zatoka Delfinów” reżyserii Louie Psihoyos. Przyciągnął on, podobnie jak pokaz pieczenia, sporą liczbę zainteresowanych. Widok odbywającej się w Japonii rzezi wspaniałych ssaków, jakimi są delfiny szokował, ale jednocześnie pokazał dzielnych ludzie, którzy walczą o prawa tych niezwykłych zwierząt. Film nie pozostawia wątpliwości, że miarą naszego człowieczeństwa jest to w jaki sposób odnosimy się do innych zwierząt. Nas, jako aktywistów, film ma motywować do działania, walki o wyzwolenie zwierząt i odrzuceniu gatunkowizmu. Pomimo, że „Zatoka Delfinów” jest filmem smutnym, to jednocześnie pokazuje i promuje coś bardzo dobrego– działania ludzi, którzy narażają samych siebie dla dobra innych istot żywych. Zapewne każdy wyciągnął z filmu swoje własne wnioski.

W godzinach popołudniowych w Babilądzie, wszyscy chętni mięli okazję wysłuchać wykładu Dobrusi Karbowiak „Sufrażystki Wegetarianki”. Choć temat zupełnie nieznany dla większości przybyłych, okazał się wspaniałym źródłem informacji o kobietach, które walcząc o swoje prawa, nie zapominały o tych najsłabszych, którzy podobnie jak one, w tamtych czasach nie mają żadnych praw. Wykład okazał się również źródłem informacji o historii organizacji pro-wegetariańskich i por-wegańskich oraz antywiwisekcyjnych w Wielkiej Brytanii. Wniosek, jaki nasunął się po wykładzie, jest taki, że walcząc o swoje prawa nie można ignorować praw słabszych. Zwierzęta potrzebują naszej wiedzy, mądrości i wykształcenia, abyśmy mogli je uchronić przed cierpieniem.

Wieczorem na skłocie Rozbrat odbył się koncert Justice Department (wegański grindcore/hc z Hiszpanii), Epileptic Walk ( vege/vegan broken crustcore z Poznania). Na miejscu można było skosztować wegańskich specjałów przygotowanych przez aktywistów z naszego kolektywu.

Podsumowując I Poznańską Niedzielę Wegańską widać, że tego rodzaju imprezy są w naszym mieście potrzebne, sądząc po sporym zainteresowaniu poszczególnymi atrakcjami tego dnia. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak pięknie podziękować wszystkim, którzy zjawili się w deszczową listopadową niedzielę, aby „posmakować” weganizmu. Do zobaczenia za rok!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz