Animal Equality jest organizacją charytatywną działającą na rzecz praw zwierząt, powstałą w 2006 roku w Madrycie. Szybko zyskała ona rozgłos i obecnie zrzesza aktywistów zainteresowanych akcjami proanimalitycznymi na całym świecie, w tym w Polsce. Celem działań Animal Equality jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat cierpienia i zabijania zwierząt, jako ofiar gatunkowizmu oraz walka z nim poprzez promocję weganizmu. Najłatwiejszym sposobem, aby dotrzeć do ludzi są uliczne akcje, które pozwalają na aktywną formę prezentacji swoich racji. Stąd jednym ze sposobów, w jaki działa Animal Equality, są regularnie organizowane pikiety. Zazwyczaj odbywają się one w jednym, tym samym miejscu miasta, gdzie ustawiają się aktywiści trzymający plakaty prezentujące cierpienie zwierząt na skutek niehumanitarnych działań człowieka, takich jak chów przemysłowy, wiwisekcja, cyrki czy przemysł futrzarski. Zdjęcia opatrzone są hasłami nawołującymi przechodniów, aby zastanowili się nad tym, z jak ogromnym cierpieniem wiąże się nie tylko kotlet na talerzu, ale także szklanka mleka, "niewinny jogurcik", kolejny niepotrzebny kosmetyk czy lek testowany na zwierzętach, fanaberia jakim jest futro czy szukanie rozrywki w cyrkach. Zdjęcia przedstawiają drastyczne poczynania człowieka względem zwierząt, często okrutne, brutalne, ale prawdziwe. Można odwrócić wzrok, ale ciężko przejść obok nich obojętnie. Budzą one przeróżne emocje i skojarzenia, a to co ma największe znaczenie dla aktywistów, prowokują do dyskusji z przechodniami, sprawiają, że człowiek, który nigdy nie myślał o prawach zwierząt, zaczyna o nich rozmawiać i choć często nie zgadza się z postulatami Aniamal Equality, ma szansę poznać inny punkt widzenia świata, niż ten, z którym spotykał się do tej pory.
Regularność akcji przypomina, że cierpienie zwierząt jest codziennością i nie można walczyć z nim okazjonalnie. Należy mu się sprzeciwiać nieustannie, chociażby przez akcje promujące wegański styl życia.
Idee prezentowane przez Animal Equality są bliskie działaniom kolektywu VegeON, stąd już w styczniu podjęliśmy się akcjom o podobnym charakterze. Wykorzystując zdjęcia hiszpańskiej organizacji, opatrzone w hasła promujące życie wolne od okrucieństwa, spotykamy się z mieszkańcami, jak również turystami odwiedzającymi Poznań w każdą niedzielę w okolicach godziny 11:45 na Starym Rynku. Rozdajemy ulotki na temat chowu przemysłowego, praw zwierząt, przemysłu futrzarskiego oraz zachęcające do weganizmu. Jesteśmy otwarci na dyskusje i gotowi odpowiedzieć na każde pytania.
Naszym celem jest regularne uświadamianie społeczeństwa, że proceder masowej rzezi zwierząt, cyrki wykorzystujące je dla rozrywki, przemysł futrzarski czy wiwisekcja to nie abstrakcja. Pokazujemy zło, które nie dzieje się od święta, ale na co dzień i to z naszej, ludzkiej winy. Chcemy przypomnieć, że człowiek jest tylko jednym z gatunków w świecie zwierząt i nie może odbierać innym podstawowego prawa do życia. Nie powinien też decydować o jego jakości, a tym bardziej obniżać jej. Nasze działania są więc małymi krokami w stronę wyzwolenia. Wyzwolenia wszystkich gatunków zwierząt, w tym człowieka.
Chcesz się do nas przyłączyć? Czekamy na Ciebie w każdą niedzielę w okolicach godziny 11:45 na poznańskim Starym Rynku (w okolicach pręgierza).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz